Najčastejšie dva problémy s plávajúcou podlahou. Ako ich vyriešiť?
Či už renovujete alebo idete do nového, prvé na čo vstúpite je podlaha. Stúpate a chodíte po nej každý deň. Je preto dôležité, aby ste sa cítili komfortne a podlaha sa vám páčila. A preto nie je príjemné ak zrazu na podlahe nájdete škáru, či vyduté miesta. Preto chceme upozorniť na riziká, kedy sa tieto nepríjemnosti môžu objaviť a najmä aby ste sa im vyvarovali. Podlaha stojí váš čas a nemalé peniaze, a najmä je to investícia na niekoľko rokov.
1. Rozchádzajúca sa podlaha
Už sa vám to stalo? Zrazu sa vám na niekoľkých miestach podlahy vytvorili široké špáry . Čo s tým a ako to vyriešiť?
- Neúplne zacvaknutie podlahy
Môže to byť zlou montážou. Ak spoje dobre nedržia môžu sa rýchlo rozchádzať. Pozor aj na správny postup montáže. Niekedy sa klik na krátkej strane zasúva, pri iných podlahách sa môže zatláčať zhora. Nezabudnite si prečítať návod k vašej podlahe.
Riešenie: Odmontovanie soklovej lišty a doklepnutia príslušných radov.
- Vysoká teplota kúrenia. Prekurovanie podlahovým kúrením.
Pri každej podlahe sa vždy udáva maximálna teplota. Ak máte napr. elektrické podlahové kúrenie a vy ste tam pustili veľké množstvo tepla, podlaha sa mohla presušiť, zmrštiť a vytvoriť tak špáry.
Riešenie: Táto zmena je zvyčajne nevratná. A je treba vymeniť podlahu.
Taktiež ak sú veľké zmeny teploty v miestnosti, podlaha sa tým často zmršťuje a rozpína. Môže to byť prípad, ak máte podlahu na chalupe, kde kúrite len raz za čas.
- Slabý klikový (zámkový) systém
Niekedy chce výrobca, aby montáž bola naozaj veľmi jednoduchá, a potom na to doplatí kvalita kliku (zámku). Odlomený klik na krátkej strane môže vytvoriť špáry medzi lamelami.
Riešenie: Vymeniť poškodené lamely podlahy. Prípadne skúsiť do špáry nakvapkať lepidlo na podlahy.
- Nedostatočne vyčistená podlaha
Aj drobné špiny v klikovom (zámkovom) spoji podlahy, či pod plávajúcou podlahou môžu spôsobiť zlé alebo neúplne zapadnutie podlahy a časom sa môže spoj odpojiť a spôsobiť špáry. Preto nezabudnite podklad povysávať a pred kladením skontrolovať zámkový spoj a zbaviť ho prípadných nečistôt.
Riešenie: Ak je lamela podlahy iba odkliknutá, tak použite náradie na pokládku plávajúcej podlahy- páčidlo a od kraja (pri stene) pomaly búchajte po tej lamele, kým nezacvakne.
2. Vydutá plávajúca podlaha
Veľmi nepríjemná situácia, keď zrazu zistíte, že v strede miestnosti sa vaša nová podlaha vydula.
Možné dôvody
- Chyba v dilatácii
Čiže, keď nenecháte dostatočný priestor popri stenách, aby podlaha „plávala“.
Riešenie: Musíte obnoviť dilatáciu po obvode. To znamená rozobrať krajnú lamelu po obvode pri múre a spíliť z nej cca 1 cm.
- Nedodržanie maximálnej plochy bez dilatácie v priestore
Je moderné nedeliť miestnosti prechodovými profilmi a nechať podlahu plynule prechádzať do ďalšej miestnosti. Pozor, nie vždy je to možné. Nezabudnite si prečítať návod na pokládku, kde je napísané koľko m² podlahy môžete položiť bez diletácie. Pri nedodržaní pokynov sa vám podlaha môže vyduť.
Riešenie: Podlahu musíte predeliť, spraviť dilatáciu a zakryť prechodovým profilom.
Nehody sa bohužiaľ stávajú. Voda kvapká z WC alebo umývačky riadu a zistíte to až keď je podlaha vydutá. Lamely nasiakli vodu do seba a napučali.
Riešenie: Rozobrať a vymeniť. Toto sa už naspäť nevráti. Žiaľk, niekedy sa stane, že aj keď je podlaha dosť drahá zmena je nevratná a podlaha sa musí vymeniť.
- Nerovnosť podkladu podlahy
Základy sú dôležité. To platí aj pri podlahách. Ak je už podklad nerovný, nemôžete očakávať, že aj tá najdrahšia podlaha ho vyrovná a bude to v poriadku. Áno, mierne nerovnosti sa dajú napraviť vhodným výberom podložky pod podlahu. No nie je to vždy pravidlom. Ak je podklad nerovný plávajúca podlaha bude na niektorých miestach dutá a nebude plávať ako by mala. Môže to spôsobiť až vydutie podlahy.
Riešenie: Najlepšie aj najpracnejšie riešenie je podlahu rozobrať a podklad vyrovnať. Ideálne je poradiť sa s profesionálom. Možno bude stačiť vymeniť podložku pod plávajúcou podlahou.
Vlhkosť je jeden z najčastejších dôvodov vydutia podlahy a príčin je viac.
- Vlhký podklad, chýbajúca parozábrana
Podklad by mal byť riadne vysušený. Lamely by sa mali v miestnosti, kde sa bude podlaha pokladať, aklimatizovať 24 až 48 hodín v závislosti od materiálu. Existujú prístroje na meranie vlhkosti, je možné si ich aj zapožičať.
Parozábrana pomáha chrániť vašu novú podlahu pred vlhkosťou, preto by nemala pod podlahou chýbať. Zabraňuje možnému poškodeniu v dôsledku vlhkosti uvoľňovanej podkladom (betónom).
Ak chcete zistiť, či je podklad vlhký, niekedy stačí rozobrať jednu lamelu a pozrieť miesto medzi parozábranou a podkladom. Ak bude orosený máte istotu, že ste plávajúcu podlahu položili na mokrý podklad.
Riešenie: Ak je vlhký podklad je potrebné podlahu rozobrať a poriadne vysušiť.
- Vlhkosť v miestnosti
Aj celková vlhkosť miestnosti vám môže spôsobiť vydutie plávajúcej podlahy. Pokiaľ ste sa rozhodli napríklad stierkovať celú miestnosť a zabudli ste na dostatočné vetranie miestnosti. Po odkrytí podlahy môžete byť tiež nemilo prekvapený.
Riešenie: Vydutá podlaha z vlhkosti býva často nevratný proces. Každopádne pri vydutí podlahy môžete pár dni počkať, či nesadne. Netreba to hneď rýchlo vymeniť, aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze.