Krok za krokom k novej podlahe, jednoduchšie než si myslíte
Pokládka podlahy je jednoduchšia, než si myslíte. Vďaka jednoduchému systému zacvaknutia možno našu podlahu ľahko pokladať, najmä ak sa budete držať týchto 5-tich krokov.
1. Naplánovať potrebný materiál a prepravu
Koľko balíkov podlahy a aké príslušenstvo potrebujete pre váš priestor? A vojde sa vám celý materiál vôbec do auta? Pred nákupom je dôležité presne vymerať priestor, vypočítať potrebné množstvo podlahy a zohľadniť pritom tiež orez, odpad. Balíkové jednotky majú rôznu veľkosť podľa formátu lamiel. Rozhodli ste sa pre extra dlhý formát? Potom potrebujete pre prepravu tiež dostatočne priestranné vozidlo. Ak si necháte materiál doviezť, zaistite, aby ste boli pri dodaní na mieste a mohli tak materiál rovno uskladniť.
Nezabudnite, že podlahový materiál by sa mal 48 hodín aklimatizovať v miestnosti, kde sa bude pokladať.
Presným zmeraním miestností a stien môžete vypočítať potrebné množstvo podláh a líšt. Viac o tom ako správne vyrátať koľko podlahy potrebujete, sme písali v článku Ako správne vyrátať koľko podlahy potrebujeme? >>
2. Nezabudnite na príslušenstvo k podlahám
Pri nákupe podlahy myslite tiež na potrebné príslušenstvo, ktoré je pre položenie podlahy dôležité. Vyberte parozábranu a podložku vhodnú pre vašu novú podlahu. Podložka je vrstva medzi vašim podkladom (napr. betón) a novou Egger HOME podlahou. Parozábrana zas pomáha chrániť vašu novú podlahu pred vlhkosťou zdola.
Pomocou podložky znížite priestorové a krokové zvuky a vytvoríte príjemnú izbovú akustiku. Pre docielenie pekného dizajnu doporučujeme podlahové lišty hodiaci sa k farbe podlahy alebo steny. Pri dverách, vo veľkých priestoroch alebo na hranici medzi dvoma rôznymi podlahovými krytinami zaistia pekný prechod podlahové profily.
3. Náradie k práci
Podlahové dosky možno prakticky zacvaknúť bez použitia náradia. Musia však byť vopred narezané na vhodnú dĺžku. To vám najlepšie zabezpečí podlhovastá jednostranne uchytená píla alebo ručná kotúčová píla s jemným ozubením.
Okrem toho budete potrebovať náradie na meranie uhlu, meter a ceruzku na meranie a označovanie dosiek. Úplne bez náradia sa síce podlahu položiť nepodarí, ale budete potrebovať bežné nástroje, ktoré má každý kutil doma.
4. Dobrá príprava znamená polovicu práce!
Akonáhle ste zhromaždili potrebný materiál, môžete sa chystať na prípravnú fázu podkladu podlahy.
Keďže bola nová podlaha vystavená počas prepravy rôznym klimatickým vplyvom, je nutné ju v priestore, v ktorom má byť položená, aklimatizovať. Balíky neotvárajte a položte ich do priestoru na dobu 48 hodín.
Odporúčame prečítať návod na položenie zakúpenej podlahy. Montáž rôznych typov podláh môže vyžadovať inú prípravu podkladu alebo techniku spájania jednotlivých lamiel.
Jednotlivé kroky na položenie podlahy nájdete na druhej strane vkladky v balíku s podlahou alebo na našich internetových stránkach.
5. Zohľadnite vzory podlahy pre položenie a vplyv svetla
Celkový dojem miestnosti závisí na smere položenia podlahy a na vzore. Pre stanovenie smeru položenia podlahy je potrebné zohľadniť dopad svetla a veľkosť miestnosti. Zväčša pôsobia podlahové lamely najlepšie, ak sú položené paralelne s dopadom svetla.
Pre dobre vizuálne pôsobenie dekoru je rozhodujúci tiež vzor pre položenie. Najmä u lamiel s priznanou drážkou, takzvaných faziet, by ste sa mali vopred rozhodnúť, či budete pokladať symetricky alebo asymetricky.
Ako našu podlahu položiť, vám ukážeme krok za krokom v našom videu s inštruktážou k pokládkou.
Teraz už stačí len nachystať svaly a pustiť sa do práce!